ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
یاداوری

مقالات

شرکت های مدنی

 

در حقوق مدني به شرکت به دو معناي عام و خاص اشاره گردیده است. در معناي عام، چنانچه اشاره شد شرکت عبارت از عقدي است که در آن، طرفين، سرمايه يا کار خود را براي رسيدن به سودي خاص جمع مي‌کنند.


در معناي خاص، شرکت يکي از عقود معيني است که همراه با اشاعه در حق مالکيت ايجاد مي‌شود و معمولاً نيز هر گاه در حقوق مدني از شرکت صحبت مي‌شود، مقصود همين نوع اخير است .
به موجب ماده 571 قانون مدني شرکت چنین تعریف شده است:
((
شرکت عبارت است از اجتماع حقوق مالکين متعدد در شيء واحد به نحو اشاعه))
بنا به تعریفی که از شرکت های مدنی در  571 قانون ارائه گردیده است ،استنباط مي‌شود که شرکت مدنی، حالتي است که در آن چند نفر به طور مشاع، مالک مال واحدي هستند؛ يعني هر يک در جزء جزء مال داراي حق مالکيتند .
انواع شرکت مدنی:
همچنين بر اساس ماده 572 قانون مدني، شرکت مدنی ممکن است اختياري يا قهري باشد شرکت قهري بر توافق شرکا استوار نيست، بلکه در نتيجه اجتماع حقوق مالکان، به سبب امتزاج (آميخته شدن) يا ارث تحقق مي‌يابد (ماده 574 قانون مدني)، به عبارتی شرکت غيرعقدي يا شرکت قهري، عبارت است از اينکه مالکيت مشاع براي شرکا با عقد نباشد بلکه چنانچه اشاره شد ممکن است به وسيله امتزاج يا ارث حاصل شود. منظور از امتزاج، مخلوط شدن مال است؛ به گونه‌اي که نتوان آنها را از همديگر تميز داد و مالکيت وراث بر ارث، مشاعي است تا زماني که تقسيم شود.
برعکس، شرکت اختياري یا عقدی حاصل اراده طرفين است؛ زيرا «يا در نتيجه عقدي از عقود حاصل مي‌شود يا در نتيجه عمل شرکا، از قبيل مزج (آميختن) اختياري يا قبول مالي مشاعاً در ازاي عمل چند نفر و نحو اين‌ها» (ماده 573 قانون مدني).
به عبارت ساده تر در شرکت عقدي به موجب عقد، مالکيت مشاع به دست مي‌آيد؛ به عنوان مثال، دو نفر با هم خانه‌اي را خريداري کنند. اثر شرکت عقدي اين است که تصرفات شريک در زمان مشترک منوط به اجازه و رضايت ديگري است و شريک مي‌تواند به عنوان نمايندگي از ديگران در زمان شرکت عقدي، عقدي جايز است و طرفين مي‌توانند از اجازه مذکور منصرف شوند، اما عنوان شرکت، تا زمان تقسيم اموال مشترک باقي خواهد بود
همانگونه گه در مقالات پیشین اشاره شد شرکت به طور کلي به دو قسم تجاري و غيرتجاري يا مدني تقسيم مي‌شود در رابطه با شرکت تجاري در مباحث حقوق تجارت، بحث‌ مي‌شود اما شرکت مدني از مباحث حقوق مدني است.
احکام شرکت مدني
1-
نفع و ضرر شرکا در اين شرکت، به نسبت سهم خواهد بود، چرا که منظور از شرکت مدني، تجارت و خريد و فروش نيست هر يک از شرکا به نسبت سهم خود در نفع و ضرر سهيم هستند؛ مگر اينکه براي يک يا چند نفر از آنها در مقابل عملي، سهم زيادتري منظور شده باشد» (مفاد ماده 575 قانون مدني)
2-
دريافت ثمن و مال‌الاجاره به نسبت سهم
در صورت فروش يا اجاره اموال شرکت، هر يک از شرکا به نسبت سهم خود مستحق خواهند بود
اداره مال مشترک بر اساس ماده 576 قانون مدني، ( طرز اداره کردن اموال مشترک، تابع شرايط مقرره بين شرکا خواهد بود )
براي اداره مال مشترک، طبق اين ماده، همانگونه عمل مي‌شود که تمامي شرکا به توافق رسيده و اذن در تصرف داده‌اند؛ البته مي‌توانند اين اذن را به چند نفر اعطا کنند .

 

خواندن 125 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 30 مهر 1398 ساعت 15:22
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
محتوای بیشتر در این بخش: « شرکت تضامنی شرکت های تعاونی »

نویسنده

نظر دادن

اطمینان حاصل کنید که تمام اطلاعات موردنیاز ، نشان داده شده توسط ستاره (*) را وارد کنید. کد HTML مجاز نیست.


آنی ثبت، راهی مطمئن، برای ورود به بازار بزرگ کسب و کارهای نوین
مشاوره، ثبت برند، ثبت شرکت، اخذ کارت بازرگانی، پلمپ دفاتر، ثبت تغییرات شرکت، اخذ گرید شرکت

آخرین مقالات

ویژگی یک برند خوب

ویژگی یک برند خوب

برند به طور کلی باید بیان کننده هدف تولید محصول ی...

شرکت های سهامی

شرکت های سهامی

شرکت های سهامی از جمله شرکت هایی است که در ماده 2...

چرا باید شرکت ثبت کنیم؟

چرا باید شرکت ثبت کنیم؟

شرکت،به عنوان یک عمل حقوقی،مستلزم همکاری دو یا چن...

شرکت های تعاونی

شرکت های تعاونی

شركت تعاونی شركتی است از اشخاص حقیقی و حقوقی كه ب...

شرکت های مدنی

شرکت های مدنی

در حقوق مدني به شرکت به دو معناي عام و خاص اشاره...

شرکت تضامنی

شرکت تضامنی

شرکت تضامنی، شرکتی است تجاری که بین دو یا چند شخص...

گالری تصاویر